Zašto EVS?

Odlazak na projekat EVS-a u drugu zemlju nije odluka koju trebaš olako doneti. Ako imaš vremena za razmišljanje, planiraš unapred i ostaneš motivisan, malo je verovatno da ćeš se razočarati za vreme trajanja projekta!

Pre nego što se obavežeš na učestvovanje u Evropskom volonterskom servisu (EVS), moraš razmisliti o nekoliko pitanja:

Koja je moja motivacija?

To će ti poslužiti kao unutrašnji podsticaj dok traje projekt.

Za koje područje da se opredelim?

Svi imamo lične interese i zato budi realan i iskren prema sebi.

Koliko dugo sam spreman da se posvetitim? (To uključuje traženje projekta, pripremu, administraciju, osposobljavanje, trajanje samog servisa i praćenje)
Koliko imam vremena?

Nemoj se usredsrediti na određenu zemlju nego na region. Promatraj projekte iz perspektive onoga što želiš naučiti. Zapamti: EVS nije posao ili stažiranje, humanitarna misija, kurs jezika ili odmor!

Šta drugi kažu

„Bilo je teško preseliti se u stranu, zelenu i kišnu zemlju u kojoj nisam ništa znala, čak ni jezik. Srećna sam što sam uspela. Naučila sam više nego što sam očekivala. Imala sam slobodu u biranju projekta pa sam radila na različitim temama: boravila sa korisnicima usluga organizovala aktivnosti i događaje, radila s drugim volonterima, radila statistiku, ažurirala web stranicu organizacije itd.“

Agathe Friquet iz Francuske imala je 22 godine kad je učestvovala u projektu EVS-a od jula 2010. do juna 2011. Radila je u hostelu Backlane, jednom od skloništa za beskućnike Depaul Trusta u Dublinu (Irska).

Ako već imaš projekat …

Prikupi sve dostupne informacije o zemlji i projektu, pogotovo ako ti je to prvo životno iskustvo u drugoj zemlji ili ako ideš na udaljenu lokaciju. Nemoj oklevati da pošalješ sva pitanja organizaciji koja šalje ili organizaciji domaćinu. Ako ti je potrebno više informacija, pokušaj se obratiti svojoj nacionalnoj agenciji, Izvršnoj agenciji ili regionalnim centrima SALTO-a za istočnu Evropu i Kavkaz, Euro-mediteranski region i jugoistočnu Evropu.