Radni kampovi – usredsredi svoje napore!

Jesi li ikada čuo za radne kampove? Ne brini, ne radi se o prisilnoj radnoj snazi! Ako imaš više od 18 godina, to može biti izvrsna prilika da pomogneš zajednici kojoj je potrebna pomoć dok upijaš njihovu kulturu i navike.

Radni kamp čini grupa od 8 do 20 međunarodnih volontera iz pet ili više različitih država koji zajedno pomažu lokalnoj zajednici s projektom u trajanju od 2 do 4 nedelje. Domaćini kampova su lokalne zajednice, mirovne organizacije, ekološke grupe, grupe za solidarnost, grupe za delovanje u zajednici, neprofitne organizacije i ostali koji su zainteresovani za uticaj koji međunarodna grupa može imati na zajednicu. To je odličan način za sklapanje prijateljstava, izvedbu smislenog projekta i bolje razumevanje sveta. Nemoj zaboraviti da radni kampovi nisu kampovi za odmor i da se moraš pridružiti iz pravih razloga!

„Ja sam imala vrlo pozitivno iskustvo. Imala sam brojne prilike da vidim kako ljudi u državi domaćinu mogu toplo dočekati strance iz ih kultura. Najlepši su bili pozivi u kuće lokalnih volontera i prisustvovanje seoskom venčanju! Možda smo imali sreće da su lokalni volonteri bili aktivni i spremni za saradnju… Naučila sam mnogo o kulturi Azera, a i oni su bili zainteresovani za naše zemlje i za nas.„

Kerol Krabtri volontirala je u Azerbajdžanu u 2002.

Šta ćeš raditi?

Od volontera u radnom kampu očekuje se da rade oko 30 sati nedeljno na aktivnostima koje koriste lokalnoj zajednici ili okolini. To obično uključuje rad u ruralnim ili urbanim područjima koji ne zaheva posebne veštine. Slobodno vreme možeš provoditi odmarajući se, pripremati obroke i razgovarati, ili raditi nešto i odlaziti na izlete s drugim volonterima i članovima lokalne zajednice.

Moraš biti spreman raditi i živeti u zajednici u kojoj su uslovi života često jednostavni i mogu biti naporni, ali i zabavni i ispunjujući. Hrana i smeštaj su obično osigurani pa će ti novac trebati samo za putne troškove, troškove prijave i za džeparac.