Opis projekta

Ovaj projekat je prvenstveno namenjen deci sa intelektualnim smetnjama i invaliditetom, deci bez roditeljskog staranja i deci sa smetnjama u razvoju radi njihovog uključivanja u normalne tokove savremenog društva. Cilj nam je da istaknemo da su oni kao i svi drugi, da ih situacija u kojoj se nalaze ili posebne potrebe ne razlikuju od druge dece, tj. da i oni mogu pobediti izazove, uz pomoć svojih vršnjaka – osnovaca i volontera. Na taj način se vrši inkluzija dece sa posebnim potrebama u društvo. Takođe, imamo za cilj da decu nižih razreda osnovnih škola privučemo čitanju knjiga i kreativnom mišljenju, gde bi uključili i decu iz različitih socijalnih i nacionalnih grupa, naročito decu romske nacionalnosti.

Problem

Svedoci smo sve veće vezanosti dece za pojedine aparate. Deca sve više vremena provode uz računare, tablete, mobilne telefon, a sve manje čitaju knjige. Vilindeca su deca koja umeju da čitaju bajke, da ih dožive na svoj način. Posebna osobina im je da mogu da prenesu tako stečene čarolije drugoj deci, posebno deci kojoj niko nije ni čitao bajke. Deca nižih razreda osnovnih škola, predvođena svojim učiteljicama i učiteljima, nastavnicima jezika i ostalim kreativnim školskim radnicima, u okviru slobodne kreativne forme, prenose drugoj deci taj magični svet. Deca sa posebnim potrebama su i isto vreme i publika i akteri.

U našem gradu pored mogućnosti za zadovoljenje osnovnih potreba, deci koja imaju smanjene mogućnosti u odnosu na svoje vršnjake, ne daje se mnogo prilika da se iskažu u raznim sferama društva, iako, realno, za to imaju kapaciteta i volje. Često izložena podsmehu i nerazumevanju, ta deca se povlače u sebe i potiskuju svaku želju za komunikacijom sa okolinom. Takođe, imaju previše slobodnog vremena i nedostatak adekvatnih aktivnosti i to je jedan od najvećih problema u radu sa decom iz Domova.

Rezultati projekta

Kao rezultat projekta očekujemo veći stepen socijalizacije i inkluzije dece sa intelektualnim smetnjama i invaliditetom i bez roditeljskog staranja da pokažemo da se deca sa intelektualnim smetnjama i invaliditetom i deca bez roditeljskog staranja suštinski ne razlikuju od ostale dece. Želimo da istaknemo važnost čitanja bajki zato što bajke uvlače decu u svet fantazija i podstiču njihovu maštu, da deca na osnovu svoje mašte, prenesu kako su ona doživela taj čarobni svet. Takođe su u projekat uključene različite socijalne i nacionalne grupe na teritoriji grada Niša, dok volonteri daju svoj doprinos projektu i na taj način usavršavaju svoje sposobnosti i veštine.

Uključivanje korisnika u realizovnje projektnih aktivnosti biće u vidu davanja predloga i učešća u izboru bajki. Deca u projektu će kući, razgovarati sa svojim bakama i dekama, kako su oni čitali i doživljavali bajke kada su bili mali. Roditelji i prijatelji će aktivno pratiti dečije probe i nastupe. Volonteri, će biti od neophodne pomoći u svakom segmentu projekta. Anketa sprovedene među decom od strane školskih psihologa, će evidentirati probleme dece u komunikaciji sa decom sa posebnim potrebama i probleme u iskazivanju sopstvene kreativnosti.

Očekujemo da predavači u školama usvoje metode za razvoj kreativne misli i nastave da takvu kreativnost neguju u radu sa decom, kao i edukaciju o inkluziji dece sa posebnim potrebama, takođe da će predavači i radnici u Domovima dece sa posebnim potrebama nastaviti da uključuju tu decu u sve vidove kreativnog i normalnog života, koliko je to moguće. Udruženje AzBuki planira da ovakvo okupljanje dece nastavi i narednih godina, jednom godišnje u formi dečijeg festivala kreativne misli.

Vreme realizacije

04.05.2015. – 31.12.2016.

Donator

Grad Niš - Kancelarija gradonačelnika