Opis projekta

Komunikacija je sredstvo koje svakodnevno koristimo u životu i od nje zavisi naše mesto u društvu i sredini u kojoj živimo. Ako se komunikacija razvija od malena, na pravi način, uz pomoć stručnjaka i vršnjaka koji su prošli faze odrastanja koje tek čekaju mlađe, možemo se nadati da će naša deca moće da bez upotrebe agresije, diskriminacije i netolerancije moći da komuniciraju sa svojim vršnjacima u okruženju.

Kroz razmenu učenika, odnosno kroz zajednički rad u debatama, osnovci različitih škola imaju priliku da upoznaju i život svojih vršnjaka iz različitih sredina. Svoja razmišljanja, zapažanja, fotografije, ideje mogu da postavljaju na ovoj internet platformi.

Projektom su uključeni mladi iz srednjih i osnovnih škola. Volonteri udruženja AzBuki i GROF – učenici srednjih škola u Nišu, nakon dvodnevnih psiholoških i debatnih radionica nastavljaju vršnjački edukaciju mladih iz osnovnoh škola. Planirano je da u projekat budu uključene različite osnovne škole – zbog ubuhvata različitih socijalnih, nacionalnih i demografskih grupa, tako da su uključene osnovne škole: Car Konstantin, Radoje Domanović, Đura Jakšić – Jelašnica, Jovan Jovanović Zmaj – Malča. Najmlađi korisnici projekta kroz neformalno učenje razvijaju svoje sposobnosti mišljenja, komunikacije, tolerancije, odlučivanja, a pre svega će aktivno učestvovati u lokalnoj zajednici i korisno provoditi slobodno vreme.

Mladi su nosioci našeg društva i značajno je da se razvijaju u skladu sa ciljevima razvoja našeg grada i približavanju standardima Evropske unije, kao i da usvajaju vrednosti bazirane na aktivnom učešću mladih u donošenju odluka, poštovanju ličnosti i nenasilnom ponašanju. Kroz neformalno obrazovanje mladi ljudi imaju priliku da nauče osnovne tehnike savlađivanja stresnih situacija, kao i korišćenje tih tehnika u debatovanju, odnosno daljoj komunikaciji sa vršnjacima.

Posebno u ranom uzrastu, kod dece u osnovnoj školi je važno pobuditi interesovanje za dalji napredak i usmerenje, poštujući sve ljude različitih opredeljenja i shvatanja, kao i da se izraze i komuniciraju na ispravan i jasan način.

Problem

Mladi su danas izloženi raznim problemima i rizicima. Neki od prepoznatih problema u našoj sredini su: vršnjačko nasilje, diskriminacija, netolerantnost, agresija. Ovi problemi su izraženi u sredinama koje najviše utiču na razvoj mladih – u školama, a naročito u osnovnim školama. Kroz formalno obrazovanje postoje mehanizmi delovanja na ove probleme, međutim, nekada nije dovoljno rešavanje ovih problema u školi, već je potrebno kroz neformalno obrazovanje pružiti deci mogućnost da, kroz neki drugi oblik, osnaže svoju ličnost i doprinesu smanjenju problema u svojoj okolini.

Rezultati projekta

Kroz neformalno učenje razvijali su svoje sposobnosti mišljenja, komunikacije, tolerancije, odlučivanja, a pre svega aktivno su učestvovali u lokalnoj zajednici i korisno provodili slobodno vreme. Kroz razmenu učenika, odnosno kroz zajednički rad u debatama, osnovci različitih škola upoznali su život svojih vršnjaka iz različitih sredina.

Projektom „Mladi debateri“ su uključeni mladi iz srednjih i osnovnih škola. Volonteri udruženja AzBuki i učenici srednjih škola u Nišu, nakon dvodnevnih psiholoških i debatnih radionica nastavili su vršnjački edukaciju mladih iz osnovnoh škola. Uključene su različite osnovne škole – zbog ubuhvata različitih socijalnih, nacionalnih i demografskih grupa.

Vreme realizacije

29.09.2015. – 18.01.2016.

Partner u projektu

Građanski omladinski forum – GROF, Niš

[rev_slider alias=“mladi-debateri“ /]

Foto albumi

Radionice

Radionice - Mladi debateri

Radionice

Radionice - Mladi debateri

Debate u osnovnim školama

Mladi debateri - Debate u osnovnim školama

Debate u osnovnim školama

Debate u osnovnim školama

Debate u Malči

OŠ Jovan Jovanović Zmaj i OŠ Radoje Domanović

Debate u Malči

Debate u Malči

Debate Jelašnica

OŠ Jovan Jovanović Zmaj, OŠ Đura Jakšić i OŠ Car Konstantin

Debate Jelašnica

Debate Jelašnica

Veliki Mali debateri 🙂

Mladi debateri u Gimnaziji Svetozar Marković

Veliki Mali debateri 🙂

Veliki Mali debateri :)

Car Konstantin

JJ Zmaj, Đura Jakšić, Radoje Domanović i Car Konstantin

Car Konstantin

Debate OŠ Car Konstantin

Javna debata

Javna debata u Skupštini Grada Niša

Javna debata

Javna debata

Debatni turnir

Debatni turnir u OŠ Car Konstantin

Debatni turnir

Debatni turnir

Video

Dizajn

Učesnici projekta

OŠ “Radoje Domanović“ jedna je od najstarijih centralnih gradskih škola. U nju idu deca sa teritorije strogog centra grada, ali i deca iz velikog romskog naselja. Njima se poklanja posebna pažnja (kroz različite projekte i putem pojačanog individualnog rada).

Po tradiciji, našu školu pohađaju i po tri generacije đaka iz iste porodice što svakako govori u prilog tome da škola neguje poštovanje različitosti, međusobno uvažavanje i toleranciju u želji da podstakne lični razvoj svakog učenika i ličnu odgovornost svih učesnika vaspitno-obrazovnog procesa.

Povodom stogodišnjice škole Skupština grada je uložila ogroman napor i sredstva za renoviranje naše škole. Uslovi rada su toliko poboljšani da se neki delovi škole ne mogu prepoznati.

Internet strana škole: www.osrdomanovic.edu.rs

Škola je osnovana 1962. godine, ušuškana u Velikotrnovskoj ulici br. 4, pored Medicinskog fakulteta. Škola „21. maj“, svoj prvobitni naziv nosi od svog postanka, pa sve do 2003. godine. Svojim imenom i delom bila je neraskidivo povezana sa istoimenim Niškim aerodromom. Naši učenici bili su redovni gosti na proslavi Dana Armije, a na školskoj proslavi oficiri JNA pozdravljali su naše učenike i svi se zajedno klanjali senima Franje Kluza i Rudi Čajavca. Tog 21. maja 1942. godine, sa Banjalučkog aerodroma pobegla su dva pilota i jedan mehaničar na slobodnu teritoriju i priključili se Narodnooslobodilačkom pokretu. Pilot vazduhoplovstva NDH Franjo Kluz, avionom „Potez 25“ punim oružja, sleteo je na pripremljeni partizanski aerodrom Urije kod Prijedora. Tog dana, nešto kasnije, na isti aerodrom avionom „Brege 19“, sleteo je i rezervni pilot Rudi Čajavec sa mehaničarom Milutinom – Mišom Jazbecom. Ovim preletom otpočelo je dejstvo partizanske avijacije što ujedno označava i početak stvaranja novog jugoslovenskog vazduhoplovstva.

Internet strana škole: www.carkonstantin.edu.rs

OŠ “Đura Jakšić“ u Jelašnici je jedna od prvootvorenih u niškom kraju. Sagarađena je 1879. godine. U svom postojanju promenila je 4 školske zgrade. Sadašnja je izgrađena 1972. sa površinom od 659 kvadratnih metara.

U izveštaju školskog nadzornika iz 1885, kaže se da je “jelašnička škola“ najbolja u celom okrugu. U tom periodu u školi je radio učitelj Todor Ilić koji je pomagao Josifu Pančiću i dr Savi Petroviću u prikupljanju retkih biljaka na prostoru Jelašničke klisure i Suve planine.

Kako se školstvo razvijalo i broj učenika rastao, posle skoro pola veka, prva školska zgrada je zamenjena novom godine 1930. Novoizgrađena škola je bila od tvrdog materijala. Imala je dve đačke radionice i jednu veliku učionicu u prizemlju, na spratu 7 učionica, u produžetku zgrade zbornicu i jedan stan za učitelja.

Već školske 1950/1951. godine, škola u Jelašnici je okupljala učenike posle završene četvororazredne škole u Proseku, Rautovu, Bancarevu, Čukljeniku, Gornjoj i Donjoj Studeni.

Školske 1952/1953. godine, škola je dobila ime “Đura Jakšić“ koje i danas nosi.

Godine 1970. postojeća zgrada Osnovne škole je srušena, a na njenom mestu počela je gradnja nove. Nova škola površine 659 m2 sa osam učionica, zbornicom i tri kancelarije završena je 1972. Godine 1978. asfaltirano je školsko igralište, a 1992. uvedeno je parno grejanje.

Internet strana škole: osdjurajaksicjelasnica.wordpress.com

Osnovna škola „Jovan Jovanović Zmaj“ u Malči spada u red osnovnih škola sa dugom tradicijom.

Stara Malčanska škola počela je da radi 15.05.1879. godine (sazidana je 1878/79.god. ), a zgrada je izgrađena isključivo za školske potrebe, angažovanjem Malčanske crkve, Suda opštine malčanske i doprinosa svih građana ovog sela. Bila je namenjena svoj deci iz Malčanske opštine (Malča, Gornja Vrežina, Pasjača i Oreovac). Svake godine ona je dobijala po jedan razred, tako da je na kraju školske 1882.godine imala tri razreda sa ukupno 60 đaka. Dobijanjem i četvrtog razreda malčanska škola je stekla kategoriju niže osnovne škole, ali je 1884. napravila još jedan korak napred i postala produžena škola sa V i VI razredom. Za 20 godina rada malčanske škole bilo je 18 školskih godina i za to vreme nižu osnovnu školu završilo je oko 450 đaka.

Posle oslobađanja zemlje od nemačko-bugarske okupacije, malčanska škola je nastavila da opismenjuje seosku omladinu u staroj školskoj zgradi. Potrebe za izgradnjom nove školske zgrade su narasle, kao i mogućnosti za njenu izgradnju. Nova školska zgrada postavljena je na nešto nižoj lokaciji i prema tada važećim normativima za osnovne škole. Ova zgrada malčanske škole bila je najlepše arhitektonsko zdanje u selu i jedna od najlepših škola u niškoj okolini. Otvaranju i osvećenju nove škole prisustvovao je i Kralj Aleksandar I Karađorđević, 5. juna 1931. godine.

Škola je 1971. godine pripojena OŠ „Čegar“ u Nišu i bila u njenom sastavu dvanaest godina, a kada je počela da radi OŠ „Rodoljub Čolaković“ (sadašnja OŠ „Miroslav Antić“) u Nišu, škola u Malči postala je njeno izdvojeno odeljenje.

Škola „Jovan Jovanović Zmaj“ u Malči je ponovo stekla samostalnost Rešenjem broj Fi. 358/04 od 16.03.2004. godine kod Trgovinskog suda u Nišu.

Internet strana škole: oszmajmalca.edu.rs

Radionice

Rezolucije za učenike osnovnih škola

  1. Ovaj Dom bi ukinuo reklame namenjene deci.
  2. Ovaj Dom bi školske uniforme učinio obaveznim.
  3. Ovaj Dom smatra da osnovna škola treba da počne kada dete navrši 10 godina.
  4. Ovaj Dom bi uveo sportska takmičenja kao obavezna u svim školama.
  5. Ovaj Dom bi nastavnike zamenio kompjuterima.
  6. Ovaj Dom bi zabranio domaći zadatak.
  7. Ovaj Dom bi zabranio postojanje zooloških vrtova.
  8. Ovaj Dom bi zabranio nasilne video igrice.
  9. Ovaj Dom veruje da su fudbaleri previše plaćeni.
  10. Ovaj Dom bi zabranio navijačke grupe.

Holandska debata za osnovce

Potrebno je:

  • najmanje po dva debatera sa obe strane (može i dvadeset). Ukoliko je reč o zvaničnom turniru, preporučuje se deset takmičara sa jedne i deset takmičara sa druge strane;
  • stolice poređane naspramno (broj zavisi od broja učesnika) i odvojene dovoljno da ustajanjem učesnici ne remete prostor svojih oponenat;
  • medijator i merač vremena (mogu se služiti zvonom/ pištaljkom/pljeskom ruke/trubicom da označe početak, kraj debate i prelaze u toku debate;
  • rezolucije (broj rezolucija zavisi od rundi turnira).

Postupak:

  • Postavljen je špalir naspramnih stolica na kojima sede takmičari oba tima. Medijator uvodi u debatu definisanjem teme, određivanjem timova (baca se novčić/izvlači papirić..) i daje reč predstavniku afirmativnog tima. Dok predstavnik afirmativnog tima definiše rezoluciju i daje argument, članovi negativnog tima ustajanjem traže reč kako bi osporili argument oponenta i naveli svoj argument. Medijator daje glas jednom od oponenata koji su ustali. Uglavnom bira one učesnike koji nisu govorili ili nisu bili previše aktivni. U toku deset minuta smenjuju se argumenti suprotstavljenih strana. Medijator je taj koji rukovodi debatom dajući reč takmičarima, započinje debatu i završava je nakon što merač vremena da znak da je 10 minuta prošlo.
  • Merač vremena je u obavezi da prati vreme (10 min), i da poslednjih deset sekundi vremena istakne brojanjem naglas (10, 9, 8, 7…0). U brojanju ga prati publika. Nakon što je označio kraj debate, aplauzom ga prati publika.
  • Promena/Switch je trenutak kada debater menja svoj argument (što se može desiti u toku samog izlaganja) jer je pljeskom ruke ili zvonom medijator ukazao na ovu okolnost. Poželjno je da se promena desi najviše 4 puta u toku debate od 10 minuta.
  • Publika može da komentariše argumente debate rečima (Hear! Shame! Počuj! Sramota!) i aplauzom. Publika mora biti što neutralnija.