Kultura i tradicija jedne zemlje su oduvek bile sastavni deo njene nacije i njene istorije. Prenoseći tradiciju, gradeći kulturu zemlja se razvijala a njena istorija ispisivala. Poštovanje, prenošenje i negovanje tradicije sa generacije na generaciju, vekovima unazad deo je svakodnevnog života mnogih ljudi. Kroz pesmu, igru i običaje, prolazile su godine, ratovi se završavali, srušeni mostovi se obnavljali. Zadatak svih nas, koji su nam preci ostavili je da nikada ne prekinemo nit naših običaja, naše kulture i tradicije. Da poštujemo i ponosno predstavljamo ono što su nam ostavili.

U periodu od 26.09 – 04.10.2017 godine, punih 9 dana su članovi Udruženja AzBuki imali priliku da predstave svoju kulturu i tradiciju i da puno toga nauče o drugim zemljama i njihovoj kulturi, 5 zemalja, 35 učesnika, 9 dana i vremeplov tradicije i kulture, kroz istoriju do današnjice.

Članovi udruženja AzBuki u okviru Erasmus+ razmene, bili su učesnici projektaBlack River Story, organizovanog od strane TSD sport kluba iz grada Trzcianka. Projekat je održan u Poljskoj u mestu Czarny Dunajec , malom mestu nadomak Krakova i poznatog ski centra Zakopane.

Učesnici projekta bili su Dragana Lazarević , Mila Jocić, Kristina Miljković, Jana Stanković, Emilija Gligorijević, Nikola Milivojević, Anđela Veselinović. Zemlje učesnice bile su: Poljska, Srbija, Makedonija, Gruzija i Bugarska. Glavna tema ove razmene bila je uloga kulture i tradicije u životima mladih u savremenom svetu, kroz aktivan i sportski način svakodnevnog života.

Organizovanjem interkulturalnih večeri svaka zemlja dobila je priliku da pokaže najbolje iz svoje tradicije i kulture, i da se predstavi kroz pesmu, igru i radionica na temu tradicije. Učesnici projekta imali su prilike da nauče dosta toga o kulturi drugih zemalja, da nauče pesme, folklor, da vide šta to krasi jednu zemlju i šta to ima tako posebnog u svakoj zemlji. Dosta zemalja imaju sličnu tradiciju, i dok prenoseći istu ni ne slute da je to nešto što i druga zemlja neguje. Upoznavanjem jedne zemlje zapravo vidite i sličnosti koje postoje, kao dokaz da granice i kilometri puta nisu prepreka nikada bili. Dosta mladih zbog svakodnevnih obaveza zaboravi na svoju tradiciju, ali onda preko ovakvih projekata povezanost postaje nikada veća, a u mladima se budi želja da osete taj duh tradicije i da prenesu sve što su naučili o drugim zemljama, svojim vršnjacima. Na kreativan, zanimljiv, timski i pre svega poučan način, 9 dana su učesnici osvajali brojne teme, igre, radionice, muziku , vrhove i kilometre biciklističke staze. Samo neke od aktivnosti bile su poseta školi, u kojoj su učesnici prisustvovali časovima i imali priliku da vide kakav je sistem školstva u Poljskoj, potom obilazak kulturnom centru gde su učili da igraju folklor, potom upoznavanje samog mesta na kreativan način kroz igru City game, osvajanje jednog od vrhova nacionalnog parka Tatra, sportski dani bili se rezervisani za biciklizam i kroz 30km dug put obilazak čuvenih poznatih mesta, potom voznja konjima i ostale mnogobrojne aktivnosti.

Skoro svi učenici su na kreativan, sportski, zdrav i aktivan način naučili puno toga o kulturi, tradiciji i lepoti svake zemlje ponaosob. Osnove plesa, tačnije folklora kao zaštitnog znaka Poljske svi su savladali. Poslednjeg dana, preko valovitih obronaka koje okružuju Czarny Dunajec, 35 mladih ljudi se uz pesmu i igru, kako i dolikuje tematici ove omladinske razmene, rastajalo kako bi se ponovo sastalo, možda na nekom drugom mestu, u nekoj drugoj zemlji, na nekoj drugoj reci.