10 stvari o EVS-u

Skaiste i Juste (Litvanija), Rosa (Austria), Jorge i Inma (Španija) bili su gosti udruženja mladih, Tim 4 u Baia Mare (Rumunija), u projektu „IN4EVS“ u okviru Evropskog volonterskog servisa. Saznajte o njihovom iskustvu kroz EVS.

„Došli smo do nekih stvari koje smo smatrali smešnim i nerealnim u vezi sa Evropskim volonterskim servisom, a to je zasnovano na nekim očekivanjima mladih o njihovom budućem volonterskom angažovanju ili jednostavno o stvarima koje smo otkrili sami tokom našeg boravka“. napisali su volonteri na vebsajtu Udruženja mladih tima 4.

  1. Kurs jezika – EVS nije kurs jezika. Naravno, imate šansu da naučite novi jezik, i stvarno je sjajno. Ali EVS je mnogo više od toga, a kurs jezika je alat za lakši i uspešniji boravak.
  2. Odmor/praznici – Postoji 2 slobodna dana za svaki mesec i možemo ih koristiti kad god želimo, ali ne smemo ih zloupotrebljavati. Na kraju, moramo dati rezultate.
  3. Posao – EVS nije plaćeni posao. Ne sme menjati plaćene poslove, ali je dobra prilika da shvatite koje veštine trenutno imate i koje veštine možete dobiti.
  4. Misija – EVS je volontiranje, ali ništa nije vezano za „misiju“. Ovo nije nešto religiozno ili povezano sa životom u lošim uslovima. Evropska unija i hosting organizacija pružaju sve neophodne uslove za sticanje vašeg iskustva tokom EVS-a.
  5. Stipendija – Ono što EVS i stipendija imaju zajedničko je da dobijete finansijsku pomoć za učešće u obrazovanju. Razlika je u tome što se stipendije koriste u formalnom obrazovanju, dok je EVS neformalni program učenja i da su vam obično potrebne kvalifikacije za sticanje stipendije koje nisu potrebne za EVS.
  6. Prevara – Ovo iskustvo je ozbiljno kao i svaki posao, ali ne i prevara. Imate ugovor gde su napisane sve stvari povezane sa vašim aktivnostima: vaš raspored, novac koji će vam organizacija domaćin dati, vaše odgovornosti tokom projekta i vaša prava itd. Ne morate ništa plaćati na kraju vašeg projekta, zato budite spokojni.
  7. Nestrukturirano volontiranje – Postoji mnogo načina za pomoć ljudima, neki od njih ne zahtevaju da imate plan. EVS nije takav – Sporazum o aktivnostima koji potpisujete navodi kakav ćete posao raditi u toku vašeg boravka. Dobijate raspored svih aktivnosti koje ćete uraditi i morate ih prethodno pripremiti.
  8. Stažiranje – mi radimo u nevladinoj organizaciji koja nije ni u jednoj kompaniji, jer stažisti obično to rade prvi, nemamo šanse da ostanemo u organizaciji kao zaposleni. Drugo, naš projekat nije trajan, u smislu da imamo određeni posao i da pokažemo konačni rezultat, kao što je već pomenuto u tački broj 2.
  9. Turistička aktivnost – EVS vam pruža priliku da istražite nova mesta i otkrivate nove kulture, ali to nije za turizam.
  10. Eksploatacija ili „jeftin posao“ – činjenica da ćete biti dobrovoljno ne znači da ćete biti eksploatisani kao radnik. Uradićete samo one aktivnosti koje opisuje vaš projekat i koje su u vašem ugovoru. Ponekad mogu da vam predlažu druge aktivnosti, ali ako se ne slažete, možete ih odbiti i stalno vam je na raspolaganju Evropska nacionalna agencija koja će vam pružiti podršku ako imate bilo kakvih problema u ovom smislu.

Članak preuzet sa t4uth.ro objavljen od strane udruženja mladih Tim 4 (Baia-Mare / Rumunija)