Opis projekta

Pored brojnih problema sa kojima je suočena današnja omladina, nezaposlenost se vrlo često navodi kao najveći, pa mladi sve češće svoju budućnost vide van granica Srbije, pritom ne pridajući značaj kvalitetnom obrazovanju. Kako bi se takvo stanje promenilo u korenu, neophodno je predočiti mladima na pravi način sve prednosti života i rada u Srbiji, što znači da je potrebno predočiti prave vrednosti u pravo vreme, pre donošenja odluke o izboru obrazovanja. Prema zvaničnim procenama Svetske banke, Srbija je već dve decenije prva u regionu po iseljavanju mladih i obrazovanih ljudi u inostranstvo, a druga u svetu. Broj mladih koji odlaze iz zemlje je sa 2% porastao na 15% tokom proteklih 20 godina. Kako bi se ovaj trend zaustavio, neophodno je uticati na mlade pre nego što se opredele za život u nekoj drugoj zemlji.

Projekat „Želim da ostanem u Srbiji“ pružio je podršku mladima u ostvarivanju doprinosa pri rešavanju problema lokalnih zajednica, ukazujući na značaj procesa sticanja ličnih, socijalnih i radnih veština. Cilj projekta je bio da se mladi osnaže u izboru i pohađanju adekvatnog, i pre svega, kvalitetnog obrazovanja, kako bi kasnije mogli da učestvuju u aktivnom radu i unaprede stanje u zemlji. Rezultat projekta ogledao se u povećanju broja mladih kojima su predočene prednosti domaćeg obrazovanja kao i ostanka i zapošljenja u zemlji iz koje potiču. Ciljnu grupu sačinjavali su mladi, učenici i studenti iz raznih socijalnih grupa i sredina, među kojima su i talentovani mladi i mladi iz osetljivih grupa. Očekivani efekat je, svakako, veće interesovanje za studije u Srbiji, manji broj visokoškolovanih mladih koji emigriraju iz Srbije i samim tim napredak u svim sferama koje će raspolagati školovanom i brojnijom radnom snagom.

U srednjoškolskom uzrastu mladi imaju potrebu da se opredele za dalji nastavak školovanja i da pritom naprave pravi izbor. Vrlo često nemaju dovoljno informacija o traženim zanimanjima, o mogućnostima prilikom upisa i odabira fakulteta, ni o samim fakultetima, a neretko se dešava i da svoj proces obrazovanja završe odmah nakon srednje škole, ili u nekoj drugoj zemlji. Ovim projektom je podignuta svest kod mladih o značaju visokog školovanja i predočen im je veliki izbor traženih fakulteta u zemlji po završetku kojih mogu raditi na željenim radnim mestima. Kod studenata je ovim projektom podstaknuto veće angažovanje na pronalaženju posla nakon završenih studija i zagovano o ostajanju u Srbiji jer su upravo oni kao budući intelektualci, odgovorni za unapređenje životnog standarda i prevazilaženje ekonomskih i socijalnih prepreka.

Problem

Pored brojnih problema sa kojima je suočena današnja omladina, nezaposlenost se vrlo često navodi kao najveći, pa mladi sve češće svoju budućnost vide van granica Srbije, pritom ne pridajući značaj kvalitetnom obrazovanju. Kako bi se takvo stanje promenilo u korenu, neophodno je predočiti mladima na pravi način sve prednosti života i rada u Srbiji, što znači da je potrebno predočiti prave vrednosti u pravo vreme, pre donošenja odluke o izboru obrazovanja. Broj mladih koji odlaze iz zemlje je porastao na tokom proteklih godina. Kako bi se ovaj trend zaustavio, neophodno je uticati na mlade pre nego što se opredele za život u nekoj drugoj zemlji. Cilj projekta „Želim da ostanem u Srbiji “ je podizanje svesti mladih ljudi, učenika srednjih škola, o važnosti daljeg školovanju, o ostanku i radu u zemlji.

Rezultati projekta

Činjenica da su tokom realizacije projekta mladi imali priliku da iz prve ruke saznaju ono što ih zanima o fakultetima, željenom smeru obrazovanja i traženim zanimanjima, prilično je snažan stimulans za učešće u projektu. Prilikom donošenja važnih životnih odluka, svaka pomoć i informacija je od velikog značaja. Kako su mladi u ovom projektu imali priliku i da se sami izraze i pokažu svoju kreativnost kroz pisanje, ali i da nauče da putem bolje komunikacije unaprede socijalne aspekte, zainteresovanost mladih nije izostala. Javne debate su bile od pomoći pri usmervanju mladih u obrazovnom procesu, a medijskom promocijom i dostupnom internet platformom projekat je uključio veliki broj mladih i istovremeno će postigao veći efekat.

Projekat „Želim da ostanem u Srbiji“ otvara vrata dubljoj analizi društvenog problema koji predstavlja trend u proteklim decenijama. Vršnjački edukatori koji su prošli obuku komunikacionih veština i veština pisanja preneli su svoje znanje vršnjacima u sve četiri niške gimnazije, kao i u ostale srednje škole, u kojima učenici imaju želju da kvalitetno nastave školovanje. Na taj način se stvaraju lideri i timski radnici koji iniciraju nove trendove na tržištu rada nakon završenog fakulteta.

Vreme realizacije

16.11.2016. – 15.05.2017.

Donator

Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije

Vebsajt projekta