Opis projekta

Volonteri udruženja AzBuki, vođeni omladinskim radnikom, biće zaduženi za edukaciju i održavanje praktičnog dela radionica, a vaspitači će pratiti realizaciju projekta u okviru svojih Domova, kao i napredovanje u radu njihovih štićenika. Tokom višemesečne realizacije projekta, deca i mladi iz domova imaće priliku da neguju i prate rast biljaka o kojima brinu kroz sve stadijume i da o njima uče u granicama svojih mogućnosti. Proces proizvodnje odvijaće se uz poštovanje principa o zaštiti životne sredine i biće potpuno organski. Kada biljke dostignu zrelost, štićenici domova će imati prilike da pokažu javnosti šta su postigli kroz organizaciju sajma gde će izložiti svoje radove.

Vrlo je bitna i održivost samog projekta koja se ogleda u njegovim rezultatima. Dakle, mladi koji nauče da gaje cveće u pokretim baštama, moći će da ponavljaju proces uzgajanja neograničeno mnogo puta i na taj način će stalno imati, pre svega, korisne proizvode, a zatim i aktivnosti koje će ih upošljavati i imati pozitivan efekat na njihov svakodnevni život i razvoj. Svoje znanje mladi štićenici Domova će prenositi novim stanarima i time omogućiti nastavak ovog programa za mlade.

Ono što je veoma bitna komponenta ovog projekta, svakako je činjenica da će mladi iz Domova dati primer ostalim građanima za pravilno ophođenje prema sredini i za valorizaciju ekologije. Oni će istovremeno i promovisati zaštitu životne sredine među vršnjacima i građanima uopšte i pokazaće kako je svaki doprinos bitan i od velikog značaja za grad.

Problem

U gradu Nišu već duže vreme postoji poblem neregulisanog odlaganja otpada, nedostatka informisanosti na polju zaštite životne sredine i zanemarivanja ovog problema uopšte. Ovaj problem naročito je vidljiv među mladima i u načinu na koji oni postupaju u svom okruženju. Ovde ne smemo zaboraviti gotovo potpunu otuđenost mladih od prirode jer je to razlog zbog kojeg oni gotovo sve slobodno vreme provode u zatvorenom prostoru što se negativno odražava na zdravlje i njihov stil života uopšte. Zdrava ishrana i organska proizvodnja gotovo da su nebitni u čitavoj priči, a ekološki estetski aspekt je potpuno zanemaren. Veoma je važno da se u ranom dobu skrene pažnja na postojanje ovog problema i na načine za rešavanje istog. Mladi u Nišu imaju dovoljan broj parkova i okupljališta, ali im nije dovoljno često skrenuta pažnja na značaj uređenosti i koliko ekološki aspekt može da doprinese boravku na takvim mestima. Mladima je, takođe, samostalna proizvodnja povrća, cveća i drugih biljaka kojima se oplemenjuje životna sredina, gotovo potpuno strana, jer zbog već pomenutog načina života, nisu dovoljno često u kontaktu sa prirodom. Uzrok za nastajanje svih ovih problema, jeste svakako u otuđenosti od prirode koja je neminovni pratilac urbanizacije i načina života kojim se živi u gradovima svuda u svetu, pa i kod nas. Kada se ne skreće pažnja ka problemu dovoljno često i na pravi način, teško je da se uvidi postojanje problema. Dakle, neophodno je intezivirati širenje svesti o važnosti zaštite životne sredine i organskoj proizvodlji koja je pravi put do očuvanja zdravlja. Čak i u okviru školskog sistema nije posvećeno dovoljno pažnje ekologiji, što znači da su deca koja nisu prošla kroz regularne etape školovanja iz određenih razloga, smetnji u razvoju, postojanja posebnih potreba, gotovo potpuno izuzeta iz čitave priče o zaštiti sredine. To znači da im nije u potpunosti predočeno koliko je važno i koliko i oni sami mogu da postignu u sferi unapređenja prostora i zdravijeg načina života. Uglavnom zbog ograničenih sredstava kojima Domovi za decu u Nišu raspolažu, nema organizacije edukacija prilagođenih deci sa posebnim potrebama, a samim tim ni praktičnog dela u kojem bi se mladi i deca iz Domova naučili da lako menjaju sredinu u kojoj žive i unaprede zdrave navike.

Činjenica je da bi na sve navedeno moglo veoma lako da se utiče samim približavanjem mladih celokupnoj problematici i davanjem prilike da se samostalno potrude da promene životnu sredinu nabolje. Pored toga što će ovaj projekat dati štićenicima Domova priliku da unaprede svoje znanje i veštine, poboljšaju zdrave navike i ulepšaju životni prostor, cilj nam je i da ostalim građanima skrenemo pažnju na važnost ekologije i zdravog načina života.

U Domovima za decu u Nišu, kako sami radnici i vapitači naglašavaju, najveći problem je slobodno vreme, odnosno, nepostojanje dovoljno velikog broja aktivnosti koje bi uposlile mlade. Imajući u vidu da govorimo o deci sa smetnjama u razvoju, deci sa posebnim potrebama i bez roditeljskog staranja, jasno je da, i pored dobre volje dece, mladih i njihovih vaspitača, postoje otežavajuće okolnosti u samom osmišljanju aktivnosti i njihovoj realizaciji. Kroz realizaciju ovog projekta, deci iz Doma za decu i omladinu Duško Radović i iz Doma učenika srednjih škola, daje se šansa da svojim radom doprinesu širenju svesti o značaju ekologije, zaštite životne sredine, kao i da dođu do vidljivih rezultata, samostalno, uz nadzor svojih vaspitača što će biti svojevrsno postignuće. Naime, štićenicima domova će biti data šansa da tokom više edukativnih i praktičnih radionica nauče o zaštiti i unapređenju životne sredine, kao i kako da samostalno proizvedu, na jedan čist i ekološki način, cveće koje će krasiti njihove domove i bašte. Projekat će se zasnivati na pokretnim baštama tzv. mobile gardens, u koje će mladi i deca iz Domova moći da zasade cveće i na jedan brz i praktičan način dođu do željenih rezultata, tj. proizvoda koje će kasnije izložiti, a onda i koristiti kao estetski doprinos za svoje ustanove.

Rezultati projekta

Glavni cilj je podizanje svesti o važnosti ekologije i zaštite životne sredine kod građana kroz aktivnosti mladih štićenika domova za decu i omladinu, a ujedno i integracija dece sa posebnim potrebama u zajednicu kroz interakciju sa ostalim članovima društva.  Specifični ciljevi su svakako i doprinos estetici ustanova u kojima su mladi učesnici projekta.